Prawo dla każdego

prawoWitamy na nowej stronie, której zadaniem jest przybliżyć odwiedzającym tematykę związaną z prawem.

Prawo jest tematem bardzo skomplikowanym. Posiada ono wiele działów, trudno jest więc człowiekowi, który nie posiada wykształcenia w tej dziedzinie, dobrze orientować się we wszystkich kwestiach. Na szczęście – nawet jeśli nie jest się prawnikiem, można znać prawo na tyle, aby swobodnie działać w naszym codziennym życiu i nie być niczym szczególnie zaskoczonym.

Naszym celem jest upowszechnianie tej wiedzy oraz przybliżanie jej osobom, które niekoniecznie muszą być zawodowo związane z prawem.

Dlaczego warto znać prawo?

Pełna znajomość prawa nie jest niczyim obowiązkiem. Nikt nie wymaga od ludzi, aby znali wszystkie, bardzo liczne przepisy na każdym temat. Warto jednak mieć na temat prawa wiedzę, którą można wykorzystać później w życiu. Nawet jeśli wydaje nam się, że nigdy nie będziemy musieli znajdować się w sytuacji, w której tego typu wiedza wyda nam się potrzebna, to może okazać się, że bardzo się mylimy. Przykłady?

  • podatki

Chociażby moment w roku, w którym płacimy podatki.

Jeśli znamy przepisy dotyczącego tego tematu, możemy mieć pewność, że robimy to dobrze. W naszych zeznaniach podatkowych nie ma żadnego błędu, a jeśli należy nam się zwrot podatku, to na pewno go otrzymamy.

  • ruch drogowy

Inną dziedziną prawa, która jest związana z życiem bardzo dużej ilości ludzi, jest prawo o ruchu drogowym.

Polska to kraj, w którym znaczna część społeczeństwa posiada prawo jazdy i własny samochód. Jak powszechnie wiadomo, uczestnictwo w ruchu drogowym, sprzyja też sytuacjom groźnym i niekoniecznie przyjemnym. Warto w takich chwilach znać przepisy, aby móc dokładnie wiedzieć jak postąpić. Przykładowo  w razie niechcianej sytuacji, chociażby kolizji z innym uczestnikiem ruchu.

  • dziedziczenie

Czasem zdarzają się też sytuacje, w których potrzeba znajomości prawa zaskakuje człowieka z dnia na dzień i bardzo szybko musi on zasięgnąć informacji w tej dziedzinie. Przykład takiej sytuacji, to moment, w którym coś się odziedziczy.

Osoba zupełnie niezaznajomiona z prawem spadkowym, może być mocno zestresowana, a może nawet przerażona taką sytuacją. Jeśli jednak posiada ona podstawową wiedzę na temat zasad dziedziczenia dóbr, zdecydowanie łatwiej będzie jej sobie poradzić. Będzie też wiedzieć jak postępować tak, aby wszystkie dobra, jakie jej przysługują w tej sytuacji, faktycznie trafiły do niej.

  • rozwody

Dość smutnym, ale niestety częstym przypadkiem, w którym znajomość prawa również jest przydatna, są sprawy rozwodowe.

Mimo, że sprawa rozwodowa jest zwykle trudnym czasem dla obu jej stron, warto przez cały ten czas mieć się na baczności i pamiętać o prawnych kwestiach. Może to pomóc uniknąć wielu przykrych niespodzianek, których nikt nie chciałby doświadczyć w swoim życiu.

kawaPrawo a praca

Znajomość prawa może przydać się nam także w…pracy. Jeśli można jeszcze wyobrazić sobie osobę, która nie jeździ samochodem, albo nie znajduje się w sytuacji, w której mogłaby po kimś coś odziedziczyć, o tyle większość ludzi pracuje. Zarówno jeśli jest się pracodawcą, jak i pracownikiem, znajomość prawa może okazać się niezwykle przydatna.

Jeśli obie strony dobrze znają swoje prawa, ale też obowiązki, można mieć pewność, że nikt nie zostanie pokrzywdzony np. w sytuacji zwolnienia kogoś z pracy. Wiele osób zostało niesłusznie potraktowanych w swoim życiu, dlatego, że po prostu nie wiedzieli oni dobrze, co im przysługuje. Inni z kolei mieli kłopoty, ponieważ nie znali dobrze swoich obowiązków. Warto więc uczyć się na ich błędach i dowiedzieć się więcej na te tematy.

sąd

Znajomość prawa, a komfort psychiczny

Znajomość prawa zdecydowanie może pozytywnie wpłynąć na komfort psychiczny osoby, która ma do czynienia z tym tematem. Kiedy nie zna się dobrze prawa, można być mocno przestraszonym. Człowiek nie wie, co go czeka np. w sytuacji, kiedy czymś zawini, co powoduje, że od razu zaczyna kreślić czarne scenariusze, wyobrażać sobie, że czekają go poważne konsekwencje, podczas gdy naprawdę osoba ta nie zrobiła nic aż tak złego.

Znajomość prawa pozwala nam zrozumieć intencje innych osób, z którymi współpracujemy i zapobiec ewentualnym próbom oszukania nas. Jeśli znamy prawo, możemy być też pewni, że nikt nie wykorzysta w przyszłości naszej naiwności i braku wiedzy na ten temat.


Znajomość prawa, szczególnie tego, które dotyczy tematów, z którymi stykamy się codziennie (chociażby prawa pracy), to rzecz, która wydaje się po prostu być rozsądnym wyjściem.

Można obejść się w życiu bez szczególnej wiedzy na różne tematy, ale podstawowa wiedza prawna jest naprawdę sporym ułatwieniem. Dla osób wykonujących najróżniejsze prace i zajmujących się różnymi dziedzinami. Wiele osób popełniło w swoim życiu wiele błędów, nie dlatego, że miało złe intencje, ale po prostu ze względu na swoją nieznajomość prawa.

Przybliżeniu prawnej tematyki służy też nasza strona, do przeglądania której zapraszamy już teraz. Z pewnością okaże się ona pomocna w poszerzaniu wiedzy prawnej. Zachęcamy do przeglądania naszej strony i poszukiwania wiedzy na różne, związane oczywiście z prawem, tematy.

Dodaj komentarz